Radyo İletişim “Dünya Radyo Günü”nü Kutladı

0

Dicle GÜNGÖR, Işıl SIPÇIK
Fotoğraf: Dicle GÜNGÖR

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi radyosu Radyo İletişim, “13 Şubat Dünya Radyo Günü”nü kutladı. Radyo İletişim’de gün boyu özel canlı yayınlar, röportajlar ve 70’ler, 80’ler ve 90’ların şarkılarından oluşan liste dinleyicileriyle buluştu. Dünya Radyo Günü’ne özel olarak Sunucu Sarı Şeker Sema, Rapçi Kolera, OSH Ekibi ve Radyo Programcısı Mesut Süre Radyo İletişim’e konuk oldu.

“Radyo Benim Evim Gibiydi”

Radyo İletişim Özel Yayını, Gülcan Baskıç’a konuk olan Sunucu Sarı Şeker Sema’nın “Görsel Çağda Radyo Programcılığı” konulu programı ile başladı. Programa radyonun programcılığının tanımının “hayat” olduğunu belirterek başlayan Sema Eryiğit Emek, “Radyo Programcılığı yaptığım dönemde orası benim evim gibiydi. O kadar rahat gidip geliyordum ki radyoda potansı açmak-kapatmak, şarkı çalmak, konuşmak, telefon bağlantısı yapmak ve birini konuk almak tamamen hayatımın içinde doğal bir akış gibiydi” dedi.

Program akışında olası sorunlara karşı dikkat çeken Eryiğit Emek, “Yayın sırasında gerçekleşen herhangi bir aksilikte akışı bozmadan yayına devam etmekle yükümlüsünüz. Bu sebeple çok pratik olmanız lazım. Panik yapmamalı ve her duruma hazırlıklı olmanız gerekiyor” ifadeleriyle radyo yayıncılığı yapmak isteyenlere tavsiyelerde bulundu.

“Rap, Pop Müziğin Önüne Geçti”

Özel Yayın, Deniz Zeybek’in sunumuyla Rap Sanatçısı Kolera’nın konuk olduğu “Rap Müziğin Yükselişi ve Nedenleri” programıyla devam etti. 2013 yılında Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri’nde Yılın En İyi Rap Sanatçısı seçilen Kolera, “Rap müzik, Cartel’den sonra bizimle devam etti. Bu işin öncülerindeniz. Şu an Rap Müzik, Pop Müziğin önüne geçti. Hatta Pop Müzikten daha çok dinlenir hale geldi” ifadeleriyle Rap Müziğinin günümüzdeki durumunu özetledi. Magazinsel bir figür olmak istemediğini dile getiren Kolera, “Çok görünmek istemiyorum, benim için hep böyleydi bu. Sadece işimi yapmak istiyorum” sözleriyle işine âşık olduğuna dikkat çekti ve gençlere de aynı tavsiyede bulundu.

“Radyodaki Samimiyet Youtube’da Yok”

OSH Ekibi, “Eğitsel Radyo Yayıncılığı ve Podcast” başlıklı konuşmasıyla Deniz Zeybek’e konuk oldu. Onur Soğuk ve Muhammet Tosun; OSH Radyo’da 2015’ten beri dünyada ilk olma niteliği taşıyan edebiyat dersleri veriyor.  Edebiyatın yanı Rehberlik dersleri de veren OSH Ekibi’nden Tosun, “Örneğin 80 sonrası edebiyatı anlatırken konuların öğrencilerin akıllarında daha iyi kalması için yayınlarımızda, o dönemde öne çıkan Haluk Levent, Nazlı Eray, Buket Uzuner, Ahmet Ümit gibi yazar ve sanatçıları ağırladık” ifadelerini kaydetti.

Programda, radyodaki dinleyicilerle aralarında özel bir bağ oluştuğunu dile getiren Soğuk, “Biz radyodan sonra Youtube’da da dersler vermeye başladık fakat radyoda yakaladığımız samimiyeti ve sıcaklığı orada yakalayamadık” dedi.

“Üniversitesi Dönemi Yayıncılık Önemli”

“Üniversite Radyoları ve Sonrası” üzerine konuşmasıyla Orhun Koçyiğit ve Metin Altuğ’a konuk olan Radyo Programcısı ve Stand-up Sanatçısı Mesut Süre, üniversitede öğrenci olduğu zamanlarda yayıncılık hayatına başladığını belirterek “Öğrenciler özgürlüklerine düşkünler ve konuşma esnasında her şeyi söyleyebiliyorlar. Bizde bu sebeple yayına çıkmadan önce 1 senelik bir eğitim aldık. Ön yayınlar yaptık, bu sayede yayınlarda ne söylenip söylenmeyeceğini tecrübe ettik” sözleriyle üniversitelerin bir eğitim kurumu olduğunu bu nedenle yayıncıların eğitim almadan program yapamadığını ekledi.

Süre, “Size sosyalleşme imkânı tanıması açısından üniversitede dönemlerinde yayıncılık yapmanın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum” ifadeleriyle radyo yayıncılığının iletişimin alanının önemli ayaklarından biri olduğuna dikkat çekti.

Dünya Radyo Günü Özel Yayını 90’lar şarkılarıyla devam etti.

Share.

About Author

Leave A Reply