Görüyorsak Duyuyorsak Sorumluyuz

0

Aylin AY

Ali Denizci tarafından Balat’ta kurulan Deliler Kahvehanesi, bir kahvehaneden daha fazlası. Dışarıdan ufak görünen bu yerde kocaman bir dayanışma yatıyor. Ali Denizci yaşamını sorgularken karşısına çıkan Ercan ve Yaşar sayesinde böyle güzel bir yer kuruyor. Yaşar ile Ercan akıl ve ruh sağlığı yerinde olmayan, insanlara muhtaç iki kişi.Toplum tarafından dışlanan bu insanlara yardım eli uzatan Denizci, onlar gibi ihtiyaç sahibi olan insanlara destek olabilmek için iki arkadaşıyla bu projeye girişmiş. İnsani duyguları yüksek olan bu kişilerin toplumumuzda dışlanmasına karşılık Denizci’nin açtığı bu kahvehane insanlara ders niteliğinde.

 

Kapıları herkese açık olan bu kahvehane, gönüllülük esasına dayalı olarak çalışıyor. Ali Denizci asıl mesleği olan mimarlığı bırakarak bu girişimi eşinin desteğiyle hayata geçirmiş. Ali Denizci’nin başlattığı bu gönüllülüğe sigortacıdan öğrenciye, ev hanımından bankacıya kadar birçok kişi katılarak birbirinden eğlenceli etkinlikler ve atölyeler düzenleyerek kahvehaneye destek vermeye başlamış.

Kahvehanenin giriş katı yemek yenilip sohbet edilecek bir yer. Bir üst katı da çeşitli eğitimlerin verildiği bir mekan. İnsanlar burada, gönüllüler tarafından verilen derslerle İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Rusça, Arapça, Almanca, Fransızcayı ücretsiz öğrenebiliyor. Aynı zamanda keman, gitar, ney, piyano, perküsyon, şan, solfej gibi dersler de veriliyor. Bu etkinliklerin karşılığı ise bazen sadece yardım için getirilen bir erzak oluyor. En önemlisi de burada ödenen her hesap, yardıma muhtaç birinin sofrasına yemek, üzerine giysi belki de bebeğine bir bez olarak gidiyor. Muhtaç bir insanın geri çevrilmediği, yolda kalanın yoluna devam etmesinin sağlandığı bu kahvehaneye gelen insanlar yardımlaşmanın ve insanları sevmenin ne kadar kıymetli olduğunu anlıyor. Yolu buraya düştükten sonra kahvehaneye sandalye yaparak destek olan Marangoz Cengiz var. İnsanlar kahvehaneye az çok demeden yardım ediyor. Bu destekler yeri geliyor çocukların ayağına ayakkabı, sırtına çanta, gözlerine umut oluyor. İnsanlara yardım etmekten mutlu olan Ali Denizci’nin de dediği gibi daha güzel bir dünya, paylaşmaktan geçer. Paylaşalım ki değerlensin.

 

Share.

About Author

Leave A Reply