İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Bir TÜBİTAK Projesi Daha

0

Yürütücülüğünü Prof. Dr. Ali Murat Vural’ın yaptığı “İstanbul Örnekleminde Depreme İlişkin Risk İletişimi Modeli Geliştirme Projesi” başlıklı TÜBİTAK Projesi,  “Deprem Araştırmaları” çağrısı kapsamında ARDEB-1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı’nda başarılı bulunarak kabul edildi.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin akademik başarıları arasına bir yenisi daha ekleniyor. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Vural’ın yürütücüsü olduğu “İstanbul Örnekleminde Depreme İlişkin Risk İletişimi Modeli Geliştirme Projesi” başlıklı TÜBİTAK Projesi, “Deprem Araştırmaları” çağrısı kapsamında değerlendirmeye alınan projeler arasından, başarılı bulunarak desteklenmeye değer kabul edildi. Proje, depreme yönelik bir risk iletişimi modeli oluşturmayı hedefliyor.

Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ali Murat Vural, projeye ilişkin yaptığı açıklamada, projenin temel amacının deprem nedeniyle ortaya çıkabilecek hasarların önüne geçilmesini amaçlayan proaktif bir risk iletişimi modelini ortaya koymak olduğunu belirtti. Vural, “yüksek bir olasılıkla gerçekleşmesi beklenen İstanbul depremi özelinde, riskle ilişkili tarafların tamamını kapsayan bir modelin yoksunluğu ve risk iletişiminin sahip olduğu araçların, deprem güvenliğinin sağlanması açısından hayati öneme sahip olması bu amacın doğasını oluşturuyor” dedi. Prof. Dr. Vural daha sonra projeye ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Kamu kurumlarının, vatandaşların, medyanın ve sivil toplum kuruluşlarının deprem riskine yönelik iletişim stratejilerini ne şekilde yapılandırması ve deprem riskine yönelik iletişim uygulamalarını ne şekilde gerçekleştirmesi gerektiğine yönelik tespitler önceliğimizi oluşturmaktadır. Tüm toplum nezdinde depreme hazırlıklı olma halinin henüz deprem olmadan büyük ölçüde sağlanmış olması özel bir önem taşımaktadır. İstanbul depremi riskine karşı her bir toplumsal aktörün ne şekilde iletişim kurması gerektiğine yönelik bir anlayış geliştirmesi ve ideal tutumların benimsenmesi hedeflenmektedir.”

Proje ekibinde, araştırmacı olarak Doç. Dr. Hatun Boztepe Taşkıran, Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Türkoğlu, Arş. Gör. Mehmet Sarı, Arş. Gör. Kutluay Keskin, Arş. Gör. Betül Yüncüoğlu, Arş. Gör. Mehmet Gülnar ve bursiyer olarak Doktora öğrencileri Hülya Şahin, Taylan Maral ve Mahmut Enes Ağca yer alıyor.

Share.

Leave A Reply