Uyuyorum, Büyüyorum, Mutluyum

0

Tuğçe AYÇİN

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız Dilek Ertürk’ün, bilimsel araştırma sürecini yönettiği, LC Waikiki firmasına ait “Uyuyorum, Büyüyorum, Mutluyum” temalı Mutlu Düşler Koleksiyonu’nun Lansman Toplantısı 3 Eylül’de Happy Hour Deneyim Müzesi’nde düzenlendi.

LC Waikiki’nin çocuklarla bir araya gelerek tasarladığı ve ebeveynlerle çocuklar arasında paylaşımın ve iletişimin artmasının hedeflendiği Mutlu Düşler Koleksiyonu’nun lansman toplantısı, moderatörlüğünü oyuncu Ceyda Düvenci’nin üstlendiği söyleşi ile gerçekleştirildi. Söyleşide, Prof. Dr. Yıldız Dilek Ertürk ve LC Waikiki Tasarım Müdürü Mine Güllüdağ, çocuklarla gerçekleştirilen pijama koleksiyonu projesinin bilimsel araştırma ve tasarım süreçleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Çocuklardan İlham Aldık

Projenin bilimsel araştırma sürecini yürüten Prof. Dr. Yıldız Dilek Ertürk, araştırmada 3-9 yaş arası kız ve erkek çocuklarının yer aldığını belirtti. Yaklaşık 40 çocukla İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde bir odak grup çalışması yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Ertürk, araştırmaya İletişim Fakültesi öğrencilerinin, sosyologların ve psikologların da katıldığını söyledi. Çocuklara daha mutlu bir uyku armağan etmek için çocuklardan ilham alınan bir koleksiyon hazırladıklarını belirten Prof. Dr. Ertürk ifadelerini şöyle sürdürdü: “Çocuklardan rüyalarını, odalarını çizmelerini istedik. Çizilen resimleri gruplayarak temalarına göre ayırdık. Ürün geliştirme grubu bazı resimleri olduğu gibi kullandı. Çocuğun aile ile kurulan ilişkisini, yuva sıcaklığını hissettirebilmek için bilim ve halkın buluştuğu bu projede, onlara daha çok medyayı ulaştırabilme olanağı bize tanındığı için de çalışmamıza çok önem verdik. Üniversitemizin adının da bu çalışmada olması benim için oldukça gurur verici oldu. Çünkü bu çalışmayla çok sayıda insana ulaşıp onları bu konuda bilgilendirebileceğiz.”

Prof. Dr. Yıldız Dilek Ertürk

Araştırmada 5 Temaya Ulaşıldı

Çocukların rüya temaları içinde en üst temanın “sınırsızlık” olarak saptandığını ve rüyaların çocuklara neredeyse masal tadında limitsiz alanlar sunduğunu kaydeden Prof. Dr. Ertürk, araştırma kapsamında; Farklı Dünyaların Kapısını Aralamak, Sıcak Bir Yuvada Olmak, Bulutların Üstünde Uçmak, Bir Kahraman Tarafından Kurtarılma ve Uykuya Hazırlık Anları olmak üzere 5 temaya ulaştıklarını belirtti.

Çocukların Çizdiklerini Tasarımlarımıza Yansıttık

LC Waikiki Tasarım Müdürü Mine Güllüdağ ise konuşmasında “LC Waikiki olarak yaptığımız pijama koleksiyonumuza farklı bir bakış açısı ile yaklaşmak istedik. Bunu yaparken çocukların rüyalarından ve uykunun onlar için anlamından yola çıkmaya çalıştık” ifadelerini kullandı. Güllüdağ, uzman desteğini alarak daha sağlıklı, amacına hizmet eden ve içerik anlamında daha dolu bir çalışma olması bilinciyle hareket etmek istediklerini söyleyerek “Projemiz, Prof. Dr. Yıldız Dilek Ertürk Hocamız sayesinde bilimsel bir araştırmaya ve somut verilere kavuştu” dedi. “Çocukları işin içine kattığımız için, tasarım aşamasında çocuklar bize ne çizdiyse, biz onları tasarımlarımıza yansıttık” şeklinde konuşan Güllüdağ, çocuklarla birlikte farklı gözlerle bakmayı deneyimlediklerine ve bunun farklı bakış açıları kazanma noktasında oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.

Mine Güllüdağ

‘Rüya Bir Hayat Kılavuzudur’

Söyleşinin moderatörü Ceyda Düvenci ise projenin her açıdan çok kıymetli olduğunun altını çizdi. “Dünya çapında başarı elde etmiş bir markanın çocukların rüyasından yola çıkarak bir koleksiyon hazırlıyor olması, bu fikrin kitlelere ulaştırılması ve günün sonunda bu projenin unuttuğumuz birçok şeyi hatırlamamızı sağlaması çok mühim” diye konuşan Düvenci, projenin unutulanları hatırlatan ve yanlış bilinenleri doğrulayan tarafları olduğunu belirtti. “Rüya bir hayat kılavuzudur” ifadelerini kullanan Düvenci, çocukların rüyalarından yola çıkılarak onların dünyasına katkıda bulunulmasının ve bu katkının ebeveynlere de yaramış olmasının oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

Ceyda Düvenci

Share.

About Author

Leave A Reply